1. ve 2. Derece Yanıklar

Derimiz üç katmandan oluşur. Birinci derece yanıklar, bu üst katman olan epidermisi etkiler. Yüzeyel derideki bu hasar, kızarıklık ve hafif ağrıyla karakterizedir. Deri kırmızıdır ancak deriye bastırıldığında soluklaşır. Ödem görülebilir. Ancak bül denilen su toplanması durumu yaşanmaz. İz bırakmadan bir hafta içerisinde iyileşir. Güneş yanıkları bu tür yanıklara örnektir. Güneş kremleri, güneşin bu etkilerine karşı koruma sağlasa güneşten korunma konusunda bilinçli davranmak bu tür yanıkların oluşmasını engellemede ve oluşan yanıkların iyileşme sürecinin daha sağlıklı ve hızlı şekilde sağlanmasında çok daha etkilidir.

İkinci derece yanıklarda ise birinci derece yanıkların etkilediği en üst katman olan epidermisle birlikte derinin daha derindeki bir tabakası olan dermisin de bir bölümü etkilenir. Sıcak suyla haşlanma gibi sıcak nesnelerle temasla veya doğrudan ateşle temas sonucunda görülür. Doku hasarı birinci derece yanıklara göre fazladır. Bül (su toplaması) görülür. Çok ağrılıdır, kızarıklık vardır ve iltihaplanmaya açıktır. Bu yüzden ikinci derece yanıklarda dikkatli davranılması, yanık bölgenin korunması gerekmektedir. Genellikle pansumanla iki-üç haftada iyileşir. Dermis tabakasının büyük bölümünü etkilemesi durumunda kalıcı iz ve işlev kayıpları ile sonuçlanabilir..


Hakkımızda

Ardis Sağlık Hizmetleri; "Yara Bakımı" ve "Yara Tedavi" konularında inovatif yaklaşımları ele alarak, ürün ve hizmet olarak ihtiyaç duyulduğunda farklı bir bakış açısyla hasta ve yakınlarının yaşam standartlarını korumayı misyon edinmiştir.

Adres: Altunizade Barbaros Mh.
Atalar Sitesi, 15 Blok No:4C D:2
Üsküdar İSTANBUL
Telefon: +90 (216) 474 88 84
Fax: +90 (216) 474 88 84
Mobile: +90 (538) 514 55 60
Email: info@ardissaglik.com.tr Email: info@ardissaglik.com.trCopyright 2019 - Ardis Sağlık. Tüm hakları saklıdır.
by LOOFT +

Güncel Tweetler